هورمون درمانی سرطان

1,121

هورمون درمانی سرطان

هورمون ها ترکیبات شیمیایی طبیعی بدن هستند که توسط غدد درون ریز در بدن تولید می شوند و وظیفه آن ها تنظیم فعالیت بعضی از اعضا و ایجاد تغییرات شیمیایی و فیزیکی در بدن است. هورمون ها وارد جریان خون شده و به عنوان ترکیبات پیام رسان بین بخش های بدن عمل می کنند. هورمون ها عملکردهای متعددی از جمله کنترل رشد و فعالیت سلول ها را بر عهده دارند. مثلاً تنظیم سوخت و ساز قند خون، رشد استخوان ها، تولید و ترشح شیر از پستان و ایجاد دوره های عادت ماهانه تحت تاثیر هورمون ها انجام می شود.

هورمون درمانی برای کدام سرطان ها استفاده می شود؟

یکی از روشهای درمان بعضی از سرطان ها، هورمون درمانی است. این نوع درمان سلول های سرطانی را در تمام نقاط بدن (حتی بر سلول هایی که از طریق جریان خون یا عروق لنفاوی به سایر قسمت های بدن پخش شده اند) درمان می کند. همه سرطان ها به هورمون درمانی پاسخ نمی دهند. هورمون درمانی برای سرطان های حساس به هورمون و یا وابسته به هورمون استفاده می شود. سرطان های حساس به هورمون شامل سرطان پستان، پروستات، تخمدان، رحم و کلیه هستند.

داروهای هورمون تراپی
دارو های هورمون درمانی

هورمون درمانی می تواند منجر به کاهش سرعت یا توقف رشد سرطان های وابسته به هورمون گردد. این داروها از طریق مهار ساخت هورمون یا مهار ساخت هورمون و یا مهار اثر هورمون ها بر روی رشد و یا تقسیم سلول های سرطانی عمل می کنند. این نوع درمان علاوه بر جلوگیری از رشد سلول های سرطانی، از عود تومور و بازگشت آن جلوگیری می کند.نوع هورمون درمانی مورد استفاده برای هر بیمار وابسته به عوامل مختلفی از جمله نوع و اندازه سرطان و یا سن فرد دارد.

پیش از شروع هورمون درمانی، عموماً پزشک آزمایشی برای ارزیابی گیرنده های هورمونی برای کمک به تشخیص حساسیت سلول های سرطانی به هورمون و تعیین گزینه های درمان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد تومور را توصیه می کند. اگرجواب تست مثبت باشد، سلول های سرطانی باقیمانده از عمل جراحی یا رادیوتراپی می توانند در صورت وجود این هورمونها در بدن بیمار به رشد خود ادامه دهند و در این مورد هورمون درمانی با مهار ساخت و اثر هورمون، می تواند برای درمان کمک کننده باشد. اگر جواب تست منفی باشد، هورمون در رشد سلول های سرطانی تاثیر نمی گذارد و شروع این نوع درمان مفید واقع نمی شود. بنابر این هورمون درمانی ایجاد یک خط دفاعی از طریق مسدود کردن راه رسیدن هورمونهای طبیعی بدن شما به سلول های سرطانی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.