سلامت

سلامت

سلامت امروزه دیگر تنها یک وضعیت ایده ال تلقی نمی شود بلکه راهی است پویا با درجات نامتناهی و ابعاد گسترده که از نیازهای اولیه جسمانی و فیزیولوژیک آغاز شده و تا والاترین ابعاد خودشکوفایی و رشد تعالی روحی و معنوی را در برگیرد.

تعریف سلامت سازمان بهداشت جهانی

سلامت عبارت است از برخورداری از رفاه جسمی، روحی و اجتماعی و نه فقط نداشتن  بیماری و نقص عضو.

امروزه افراد برای حفظ سلامت خود و شرکت در امرمراقبت از خود نیاز به کسب اطلاعات دارند. بنابراین نیاز استفاده کنندگان از خدمات بهداشتی به اطلاعات مربوط به وضعیت سلامت خود، یکی از دلایل اهمیت آموزش بهداشت است که در این راستا توجه به نیاز آموزشی فرد، خانواده و نیز جامعه مهم است.

باتوجه به تعریف سلامتی متوجه می شویم که سلامتی یک مسئله چند بعدی است. حتی امروزه علاوه بر بعد جسمی، روانی و اجتماعی، جنبه معنوی را هم در نظر می گیرند و باید توجه داشت که ابعاد مختلف جسمی و یا بیماری بر یکدیگر اثرکرده و تحت تاثیر یکدیگر قرار دارند. مشکلات جسمی بر روان فرد و مشکلات روانی بر جسم او و نیز هردوی آنها بر جامعه و اختلالات موجود درجامعه بر هر دو بعد دیگر سلامتی اثر می گذارند. به عبارت ساده تر هرعاملی که از نظر جسمی، روانی و اجتماعی فرد را متاثر سازد بر سلامت او و سلامت افراد جامعه موثر خواهد بود.

ابعاد سلامتی

بعد جسمی سلامت

معمول ترین بعد سلامتی، سلامت جسمی است که نسبت به ابعاد دیگر سلامتی ساده تر می توان آنرا ارزیابی کرد. سلامت جسمی در واقع ناشی از عملکرد صحیح اعضا بدن است. از نظر بیولوژیکی عمل مناسب سلول ها و اعضاء بدن و هماهنگی آنها با هم نشانه سلامت جسمی است. بعضی از نشانه های سلامت جسمی عبارتتد از:

ظاهر خوب و طبیعی، وزن مناسب، اندام متناسب، افزایش مناسب وزن در سنین رشد و وزن نسبتاٌ ثابت در سنین بالاتر، اشتهای کافی، اجابت مزاج منظم، خواب راحت و منظم، حرکات بدنی هماهنگ، طبیعی بودن نبض و فشارخون و…

بعد جسمی سلامت

بعد روانی سلامت

سنجش سلامت روانی نسبت به سلامت جسمی مشکل تر است در این بعد تنها نداشتن بیماری روانی به معنای عام مد نظر نیست بلکه قدرت تطابق با شرایط محیطی، داشتن عکس العمل مناسب در برابر مشکلات و حوادث زندگی، جنبه مهمی از سلامت روانی را تشکیل می دهد و نکته دیگر اینکه ارتباط متقابلی بین بیماری های روانی و جسمی وجود دارد.بعضی از نشانه های سلامت روانی عبارتند از:

سازگاری فرد با خودش و دیگران، قضاوت نسبتاٌ صحیح در برخورد با مسائل، داشتن روحیه انتقاد پذیری و داشتن عملکرد مناسب در برخورد با مشکلات.

بعد روانی سلامت

بعد اجتماعی سلامت

بعد اجتماعی سلامتی از دو جنبه قابل بررسی است. یکی ارتباط سالم فرد با جامعه، خانواده، مدرسه و محیط شغلی و دیگری سلامتی کلی جامعه که باتوجه به شاخص های بهداشتی قابل محاسبه می توان سلامت جامعه را تعیین و با هم مقایسه کرد.

بعد معنوی سلامت

سلامت معنوی یکی از ابعاد مهم سلامت در انسان محسوب می شود و با چندین شاخص سلامتی شامل احترام به نفس، معنا و هدف در زندگی مرتبط است.  ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی را هماهنگ می کند و با احساس ارتباط نزدیک با خویشتن، خدا، جامعه و محیط مشخص می شود و جهت سازگاری با بیماری لازم است. وقتی سلامت معنوی به طور جدی به خطر بیفتد، فرد ممکن است دچار اختلالات روحی مثل احساس تنهایی، افسردگی و ازدست دادن معنا در زندگی شود.

از طرفی جنبه های معنوی زندگی باعث می شود فرد همواره برای اهداف عالی تر زندگی تلاش نماید و درمقابل کمبودها و مشکلات تحمل و بردباری بیشتری داشته باشد و در ارتباط با افراد دیگر جامعه نیز رفتار مناسب خواهد داشت.

مراقب خودمان باشیم

اگر بخواهیم از مشکلات جسمی در امان باشیم و وزن خود را جهت حفظ سلامتی متعادل نگه داریم بایستی از رژیم غذایی سالم و صحیح تبعبت کنیم که رمز تندرستی در آن است. بنابر ابن لازم است با هرم غذایی که نمودار تغذیه مناسب است آشنا شویم.

هرم غذایی

غذاهای اصلی در این هرم به شش قسمت اساسی و در چهار طبقه تقسیم شده اند. پهنای هر طبقه نشان دهنده نسبت غذاهایی است که بدن به آن نیاز دارد و رعایت این نسبت با تعادل وزن و حفظ سلامت همراه است.

عکس هرم غذایی
عکس هرم غذایی
  • پایه هرم متشکل از کربوهیدرات است که منبع اصلی ایجاد انرژی می باشد.
  • طبقه دوم میوه و سبزیجات که حاوی ویتامین و املاح هستند که استفاده کافی از این مواد بسیار توصیه می شود.
  • طبقه سوم منشاء حیوانی و پروتئینی دارد و از دو قسمت تشکیل می گردد. درقسمت اول شیر، لبنیات که حاوی کلسیم بوده و مصرف آن برای پیشگیری از پوکی استخوان ضروری است. قسمت دوم شامل گوشت قرمز، مرغ و ماهی و تخم مرغ  است که مواد معدنی آهن، روی و …در این مواد غذائی وجود دارد. از طرفی خوردن ماهی به دلیل داشتن چربی مفید امگا ۳ مانع افزایش کلسترول  شده و از ابتلا به به بیماری های قلبی – عروقی پیشگیری می کند.
  • طبقه آخر راس هرم بوده و از چربی ها تشکیل شده که دارای مقدار زیادی کالری است. بعضی از انواع چربی های اشباع و کلسترول خطر ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی را افزایش می دهد. استفاده کمتر از این گروه به کاهش وزن کمک می کند بنابر این بهتر است تا جایی که ممکن است از چربی ها به خصوص چربی های اشباع کمتر استفاده شود.

با رعایت موارد زیر در حفظ سلامت خود بکوشیم

۱- کنترل وزن و نگهداشتن آن در حد طبیعی یا ایده آل

وزن طبیعی با توجه به شاخص BMI محاسبه می شود.

BMI مساوی است با وزن بر حسب کیلوگرم تقسیم بر قد برحسب متر به توان دو

میزان طبیعیBMI یا همان وزن ایده ال بین۵/۱۸ تا۲۵ است.

۲- افزایش تحرک بدنی (حداقل ۳۰ دقیقه ورزش و پیاده روی در روز)

۳- پرهیز از کشیدن سیگار و دخانیات و مصرف مشروبات الکلی

۴- مصرف غداهای پرفیبر و ویتامین ها و املاح ( سبزی و میوه )

۵- محدودیت مصرف چربی های اشباع شده، مواد قندی و نمک

۶- مصرف ماهی، شیر  و لبنیات کم چرب به مقدار کافی برای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان

۷- کنترل دوره ای قند، چربی و فشارخون

۸- پرهیز از رفتارهای پرخطر جنسی

۹- انجام غربالگری بعضی از سرطان ها باتوجه به سن و وجود فاکتورهای خطر ابتلا به سرطان در فرد

۱۰-  کم کردن استرس ها و حفظ آرامش هنگام شرایط استرس زا

برای آگاهی بیشتر مقاله تشخیص علائم اولیه سرطان را مطالعه کنید.

مراقبت های تخصصی سلامت در طول زندگی

محافظت از سلامت شخصی نه تنها نیازمند پیروی از سبک سالم زندگی است، بلکه مستلزم استفاده موثر از نظام مراقبت سلامت هم می باشد. هنگام بیماری، پزشکان و دیگر متخصصان مراقبت سلامت شما را درمان می کنند و در بسیاری از قسمت های مهم مراقبت های سلامت پیشگیرانه هم دخیل هستند. آموزش سلامت، معاینات کامل پزشکی در دوران کودکی و مراحل دیگر زندگی، تست های غربالگری برای تعیبن عوامل خطرزا و نشانه های اولیه بیماری و واکسیناسیون برای پیشگیری از بیماری های عفونی خاص از جمله این مراقبت های سلامت پیشگیرانه هستند.

برای آنکه بیشترین و بهترین نتیجه را از مراقبت های تخصصی سلامت بگیرید، لازم است اعضای تیم ارایه کننده سلامت را بشناسید و بیاموزید چگونه بهترین استفاده را از خدمات ارائه شده توسط پزشکان و دیگر متخصصان مراقبت سلامت داشته باشید.

یکی از اعضای اصلی تیم مراقبت سلامت  پزشک می باشد.

کنترل سلامت و غربالگری

ملاقات هایی که به منظور کنترل سلامت خود و فرزندانتان با پزشک یا سایر کارکنان سلامت انجام می دهید، فرصتی را در اختیارتان می گذارد تا درباره سلامت کلی خود و فرزندانتان گفتگو کنید.

کنترل سلامت بزرگسالان معمولا معاینه جسمی و غربالگری های اولیه از قبیل اندازه گیری فشارخون را شامل می شود. در غربالگری با جستجوی  عوامل افزایش دهنده خطر بیماری و شناسایی بیماری در مراحل اولیه، احتمال درمان موفقیت آمیز افزایش می یابد. در برخی موارد، ممکن است غربالگری برای شناسایی بیماری های ارثی نادری که هم شما و هم فرزندتان به آن مبتلا هستید، صورت گیرد.ملاقات هایی که به منظور کنترل سلامت خود و فررتدانتان با پزشک یا سایر کارکنان سلامت انجام می دهید، فرصتی را در اختیارتان می گذارد تا درباره سلامت کلی خود و فرزندانتان گفتگو کنید.

برای آگاهی بیشتر مقاله بیماری های نادر پستان را مطالعه کنید.

واکسیناسیون

واکسیناسیون بدن را در مقابل بیماری های عفونی به مدت چند ماه یا چند سال یا حتی برای تمام عمر محافظت می کند. ایمنی را با استفاده از واکسن یا با استفاده از ایمونوگلوبین ها در بدن می توان به وجود آورد. عوامل موجود در واکسن پس از ورود به بدن، دستگاه ایمنی را تحریک می کنند تا به ساخت پادتن بپردازد.

واکسیناسیون
واکسیناسیون

پادتن ها، پروتئین هایی هستند که به بدن در تخریب عوامل بیماری زا یا سم باکتری ها در صورتی که با آنها مواجه می شود کمک می کنند. ایمونوگلوبولین ها پادتن هایی هستند که از شخص یا حیوانی که اخیرا” بر بیماری خاص غلبه کرده است، گرفته می شوند و در محافظت کوتاه مدت فرد سودمند هستند.

واکسیناسون ممکن است عوارض جانبی (مثل تب خفیف) هم داشته باشند اما عوارض جانبی جدی بسیار نادر هستند.

آزمایش های پزشکی

آزمایش های پزشکی
آزمایش های پزشکی

نمونه های آزمایش

آزمایش هایی که بر روی نمونه های مایعات بدن مثل خون، ادرار  و یا بر روی مدفوع انجام می شوند، اغلب بررسی هایی هستند که پزشک قبل از تشخیص یا تایید تشخیص درخواست می کند.

آزمایش های فیزیولوژیک

این نوع آزمایشات به طور متداول برای ارزیابی بینایی، شنوایی، دستگاه عصبی و قلب و ریه استفاده می شود.

بررسی های تصویر برداری

روش های تصویربرداری از روش های معمولی عکسبرداری با اشعه ایکس تا روش های رایانه ای سی تی اسکن متغیر هستند. خانم ها بهتر است حتما ماموگرافی سینه را انجام دهند.

فروشگاه تب گیر نمایندگی  فروش گن فاجات Fajate با مرکز خرید انواع گن بعد از عمل جراحی زیبایی و لاغری با گارانتی اصالت کالا

 
برگشت به بالا
فروش گن بعد از عمل جراحی لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی و آستین طبی