درمان بیماری لنف ادم

145

لنف ادم چیست؟

سیستم لنفاوی مایعات را در بدن حرکت می دهد و به عنوان بخشی از سیستم ایمنی بدن شناخته می شود. این سیستم کلیه باکتری ها , ویروس ها و ضایعات بدن را جمع آوری می کند و درواقع بدن را از ضایعات پاک می کندلنف ادم در اثر بروز مشکل در سیستم لنفاوی بدن به وجود می آید که ناحیه ای از بدن به دلیل جمع شدن مایع لنفی در میان بافت ها  متورم می شود. لنف ادم معمولا یک عارضه جانبی از درمان سرطان پستان است , یا لنف ادم پا ممکن است در اثر جراحی های شکم و لگن به وجود آید مثل سرطان مجاری ادرای در آقایان و سرطان رحم در خانم ها و لنف در ناحیه صورت در اثر سرطان حنجره و حفره دهان به وجود می آید و دارای دو نوع اولیه و ثانویه است :

لنف ادم اولیه : این نوع لنف به دلیل بروز اختلال در رشد و تکامل عروق  و یا غدد لنفاوی به صورت مادرزادی ایجاد می شود. زمان به وجود آمدن آن در بعد از تولد نوزاد یا حوالی آن و حتی ممکن است در زمان بلوغ, بارداری و حتی بعد از زایمان ایجاد شود.

لنف ادم ثانویه : این نوع  شاخه ای ژنتیکی ندارد و به دلیل بروز اختلال در عملکرد غدد لنفاوی و بیشتر بعد از درمان سرطان پستان در بدن ایجاد می شود.

مقاله لنف ادم بعد از سرطان را برای آگاهی بیشتر مطالعه کنید.

علایم ادم لنفاوی چیست؟

ادم لنفاوی ممکن است در نواحی مختلف بدن ایجاد شود مثل قفسه سینه , دست و پا , صورت و در اندام تناسلی. اگر لنف ادم خیلی شدید باشد شما را از حرکت باز می دارد و می تواند به حالت سنگینی در ناحیه ای از بدن که پوست آن ضخیم و سفت شده ظاهر شود. ممکن است حتی با درد همراه باشد. ورم لنف باعث ورم دست و پا می شود و فرد احساس می کند که آستین لباس برای او تنگ شده و یا نمی تواند انگشتر خود را دست کند.

برای آگاهی بیشتر مقاله تعریف لنف ادم را مطالعه کنید.

لنف ادم براساس شدت بیماری دارای سه مرحله است:

مرحله اول : در این مرحله ناحیه ای از بدن از جمله دست و پا ورم می کند و با بالابردن عضو در بالاتر از سطح بدن مشکل حل می شود.

مرحله دوم : به دلیل ورم ناحیه موردنظر پوست تغییر شکل داده و حالتی سفت و محکم به خود می گیرد.

مرحله سوم : ورم ناحیه موردنظر افزایش می یابد و پوست ظاهری سفت و محکم به خود می گیرد.

اگر لنف ادم در مراحل اول درمان نشود بیماری به مرحله دوم و سوم وارد می شود و احتمال بروز عفونت در این افراد افزایش می یابد و میزان تورم در ناحیه موردنظر تشدید می شود.

چه کسانی در معرض ابتلا به لنف ادم هستند؟

برای ابتلا به لنف ادم شرایط خاصی وجود دارد و اگر کسانی در این شرایط قرار بگیرند احتمال مبتلا شدن آنها به لنف ادم افزایش می یابد. این شرایط عبارتند از:

 • افرادی که از پرتودرمانی بعد از عمل جراحی استفاده می کنند.
 • کسانی که برای جلوگیری از پیشروی سرطان حجم زیادی از غدد لنفاوی را از بدن تخلیه می کنند.
 • افزایش سن و داشتن اضافه وزن می تواند خطر ابتلا به لنف ادم را افزایش می دهد.
 • رشد و تکثیر تومور در محل غدد لنفاوی زیربغل
 • ایجاد عفونت و آسیب غدد لنفاوی

روش های کنترل لنف ادم

با وجود انجام تحقیقات گسترده در زمینه لنف هنوز درمان قطعی برای آن وجود ندارد. اما راه های مختلفی برای کنترل آن وجود دارد که در زیر به آنها اشاره شده است:

لنف ادم پا

ورزش برای لنف ادم

طبق نظر پزشکان متخصص ورزش تاثیر زیادی در بهبود بیماران لنف ادم  و پیشگیری از آن دارد و یکی از راه های اصلی درمان  به شمار می رود. ورزش های موثر در درمان ورم لنفاوی ورزش های کششی , قدرتی و ایروبیک هستند. ورزش های کششی دامنه حرکت عضو را افزایش می دهد و از سفتی و چسبندگی مفاصل جلوگیری می کند و مانعی برای جریان لنف ایجاد نمی کند. ورزش های کششی باید به آهستگی انجام شود به دلیل اینکه به بافت صدمه وارد می شود و تورم غدد لنفاوی افزایش می یابد. برای انجام ورزش های قدرتی نباید از وزنه های سنگین استفاده شود به دلیل اینکه ممکن است به مفاصل آسیب جدی وارد کند.

استفاده از ورزش های آبی نیز می تواند در کاهش ورم لنف بسیار موثر باشد. به دلیل اینکه فرد در آب قادر است حرکاتی را انجام دهد که بیرون از آب میسر نمی باشد علاوه براین آب به مفاصل حالت آرامش می دهد و باعث می شود فرد در آب احساس بهتری داشته باشد و در آخر ورزش در آب فشاری به مفاصل وارد نمی کند. برای آگاهی بیشتر از خواص ورزش های آبی  مقاله آب درمانی برای ورم لنف را مطالعه کنید.

ورزش لنف ادم پا

 • همانطور که روی صندلی نشسته اید و کف پای شما روی زمین است انگشتان پا را به سمت پایین خم کنید و سپس به سمت بالا باز کنید.
 • کف پا را از زمین بلند کنید و ده بار مچ پا را در جهت عقربه های ساعت و سپس ده بار در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید.
ورزش برای لنف پا
 • در حالی که روی صندلی نشسته اید پا را از روی زمین بلند کنید به گونه ای که ساق پا در راستای ران پا قرار گیرد. سپس زانو را خم کنید و پا را روی زمین قرار دهید.
ورزش برای لنف پا

درمان ادم لنفاوی با لیزر

لیزردرمانی برای از بین بردن ادم لنفاوی بسیار موثر است به دلیل اینکه لیزر می تواند به راحتی تورم لنفی را کاهش دهد و جریان لنف در بدن را به حالت عادی بازگرداند. لیزردرمانی هیچ دردی ندارد و با نزدیک کردن یک وسیله کوچک به پوست محل موردنظر توسط پزشک انجام می شود. با لیزر درمانی علاوه بر اینکه تورم لنفی برطرف می شود  , تشکیل لخته خونی در رگ و اختلال غدد لنفاوی نیز برطرف می شود.
 

طب سنتی در درمان لنف ادم

برای درمان تورم لنف در طب سنتی گیاهان مختلفی و جود دارد کی می تواند آن را درمان کند , اما در زمان استفاده از گیاهان دارویی بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید. گیاهانی که برای بهبود تورم لنفی موثر هستند شامل:

 • گیاه قاصدک: این گیاه تاثیر زیادی در خارج کردن آب اضافی از بدن دارد و سطح سدیم بدن را کاهش می دهد. این گیاه سرشار از پتاسیم است.
 • گیاه جعفری: این گیاه مانند قاصدک خاصیت ادرار آوری دارد و آب اضافی بدن را تخلیه می کند. و می توانید از دمنوش آن یا ترکیب آب جعفری تازه و لیمو استفاده کنید.
 • سولفات منیزیم: استفاده از این نمک و حمام کردن با آن می تواند در خارج کردن سموم بدن موثر باشد و علاوه بر این برای تسکین دردهای عضلانی بسیار موثر است.
 • تخم رازیانه: برای خارج کردن سدیم و آب اضافی بدن موثر است و از تولید سم در بدن جلوگیری می کند.
 • زغال اخته: این میوه علاوه بر ادرار آوری دارای سدیم, پتاسیم و منیزیم است. زغال اخته میوه ای است که توازن مایعات در بدن را حفظ می کند.

موارد بالا راه خانگی برای کنترل تورم لنف هستند اما استفاده از آنها باید با نظر متخصص لنف انجام شود که هیچ تداخلی با داروهای دیگر نداشته باشد.

دستگاه پمپ ورم لنف

دستگاهی است که مایع لنف را از بافت ها خارج می کند. دستگاه پمپ یک روش درمانی موقت و ناپایدار است به دلیل اینکه در ورم لنفاوی دست ها باعث جمع شدن بیشتر مایع در بافت ها خواهد شد. برای افرادی که دارای ورم لنفی پا هستند نیز ممکن است اعضای تناسلی آنها متورم شود. پمپ ها توانایی برطرف کردن فیبروز یا سفتی بافت را ندارند.

تاثیر دستکش و آستین طبی  برای درمان و کنترل ورم دست

دستکش لنف ادم برای درمان ورم و کنترل ورم دست طراحی شده است. این دستکش و آستین طبی برای  برای پیشگیری و درمان ادم و تورم اندام فوقانی در بیماران مبتلا به بیماری های مزمن  و همچنین برای پیشگیری از ایجاد کلویید در سوختگی های اندام فوقانی کاربرد دارد این دستکش دو نوع طراحی دارد:

آستین طبی به گونه ای طراحی شده که فرد کاملا در آن احساس راحتی می کند. آستین طبی انواع مختلفی دارد:

برای خرید محصولات لنف ادم از فروشگاه اینترنتی تبگیر نمایندگی فروش گن فاجات Fajate کلمبیا  مراجعه کنید.

جدیدترین روش درمان لنف ادم و کنترل ورم دست و ورم پا

برای درمان سریعتر ورم دست و پا محصول منحصر به فردی به نام موبیدرم اتوفیت وجود دارد که برای درمان لنف ادم بسیار موثر است. این محصولات  به صورت سه لایه طراحی شده است که لایه میانی آن شامل مکعب های است که از جنس پلی اورتان هستند. وجود این مکعب ها به گونه ای است که در تماس با بدن فشار بیشتری به آن وارد می کند و فضای خالی موجود در بین مکعب ها امکان تخلیه سریع ورم دست و پا را فراهم می کند. جوراب و آستین طبی موبیدرم اتوفیت دارای قابلیت تنظیم سایز برای قسمت های مختلف بدن را فراهم می کنند. محصولات موبیدرم اتوفیت برای کنترل ورم دست و پا شامل موارد زیر است. برای آشنایی با درمان لنف ادم با آستین های طبی ویدیو زیر را مشاهده کنید.

آستین طبی موبیدرم اتوفیت

این آستین طبی یک محصولی منحصر به فرد است که دارای قابلیت هایی است که باعث  درمان سریع تر و بهتر ورم دست و اندام فوقانی می شود. ساختار  آستین طبی موبیدرم اتوفیت به صورت نیمه بسته طراحی شده است. این آستین در فاز نگهداری لنف ادم کاربرد دارد و در نرم شدن بافت های فیبروز بسیار موثر است.

آستین موبیدرم

بانداژ لنف ادم موبیدرم

در بانداژ موبیدرم از مکعب های بزرگ پلی اورتان استفاده شده است که سریعتر می تواند ورم دست و پا را کاهش دهد. این بانداژ برای درمان افرادی که در مدت طولانی دچار ورم دست و پا هستند و دچار فیبروز شده اند تاثیر بسزایی دارد. بانداژ موبیدرم با مکعب های کوچکتر برای انگشتان دست و پا موثر هستند.

بانداژ موبیدرم

جوراب طبی موبیدرم اتوفیت

جوراب موبیدرم اتوفیت یک محصول منحصر به فرد است که دارای قابلیت هایی است که باعث درمان و کاهش تورم پاها می شود. این جوراب در فاز نگهداری بعد از استفاده بانداژ ها استفاده می شود. این جوراب قابلیت استفاده در تمام طول شبانه روز را دارد ولی بهتر است برای زمان استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

جوراب موبیدرم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.