درجه بندی سرطان سینه و آشنایی کامل با علائم سرطان سینه

درجه بندی سرطان سینه

سرطان با ایجاد تغییراتی به نام جهش در ژن هایی که رشد سلول را تنظیم می کنند رخ می دهد. جهش ها به سلول ها اجازه می دهند تا به روش کنترل نشده تقسیم شوند و تکثیر شوند. درجه بندی سرطان سینه دارای چند مرحله مختلف است.

سرطان پستان سرطانی است که در سلول های پستان بروز می کند. به طور معمول ، سرطان در لوبول ها یا مجاری پستان شکل می گیرد. لوبول ها غده هایی هستند که شیر تولید می کنند و مجاری مسیرهایی هستند که شیر را از غدد به سمت نوک پستان می رسانند. سرطان همچنین می تواند در بافت چربی یا بافت پیوندی فیبر درون پستان شما ایجاد شود.

سلول های سرطانی کنترل نشده اغلب به سایر بافت های سالم سینه حمله می کنند و می توانند به گره های لنفاوی زیر بازوها نفوذ کنند. غدد لنفاوی یک مسیر اصلی است که به سلولهای سرطانی کمک می کند تا به قسمت های دیگر بدن منتقل شوند.

علائم سرطان سینه

در مراحل اولیه ، سرطان پستان ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد. بسته به درجه بندی سرطان سینه علائم می تواند متفاوت باشد. در بسیاری از موارد ، تومور ممکن است خیلی کوچک باشد تا احساس شود ، اما هنوز هم یک ناهنجاری در ماموگرافی دیده می شود. در صورتی که توموری احساس شود ، اولین علامت معمولا یک توده جدید در سینه است که قبلا در آن وجود نداشته است. با این حال ، همه توده ها سرطان نیست.

با توجه به درجه بندی سرطان سینه و نوع آن می تواند علائم مختلفی وجود داشته باشد. بسیاری از این علائم مشابه هستند ، اما برخی از آنها متفاوتند. شایع ترین علائم سرطان پستان شامل موارد زیر است:

 • توده پستان یا ضخیم شدن بافت که نسبت به بافت اطراف خود متفاوت است و اخیراً ایجاد شده است
 • درد پستان
 • پوست قرمز و سوراخ شده روی کل پستان
 • تورم در تمام یا بخشی از پستان
 • ترشح از نوک سینه غیر از شیر مادر
 • ترشحات خونی از نوک سینه
 • پوست انداختن یا پوسته پوسته شدن پوست روی نوک پستان یا سینه
 • یک تغییر ناگهانی و غیر قابل توضیح در شکل یا اندازه پستان
 • نوک سینه معکوس
 • تغییر در ظاهر پوست روی سینه
 • توده یا تورم در زیر بازوی شما

اگر هر یک از این علائم را داشته باشید ، لزوماً به معنای ابتلا به سرطان سینه نیست. به عنوان مثال ، درد در پستان و یا توده سینه می تواند در اثر کیست خوش خیم ایجاد شود. هنوز اگر توده ای در پستان دارید یا علائم دیگر ، باید برای معاینه و آزمایش بیشتر به پزشک مراجعه کنید. درباره علائم احتمالی سرطان پستان بیشتر بدانید.

انواع سرطان پستان

انواع مختلفی از سرطان پستان وجود دارد که به دو دسته اصلی “تهاجمی” و “غیر تهاجمی” یا درجا تقسیم می شوند. در حالی که سرطان مهاجم از مجاری یا غدد پستان به قسمتهای دیگر آن گسترش می یابند ، اما شیوع سرطان غیر تهاجمی از بافت اصلی نمی باشد.از این دو دسته برای توصیف انواع رایج سرطان پستان استفاده می شود که عبارتند از:

سرطان مجرایی درجا

سرطان داکتال درجا (DCIS) یک بیماری غیرواگیر است. با DCIS ، سلولهای سرطانی محدود به مجاری داخل پستان شما می شوند و به بافت پستان اطراف حمله نمی کنند.

سرطان مجرایی درجا در درجه بندی سرطان سینه

سرطان لوبولار درجا

سرطان لوبولار درجا (LCIS) سرطانی است که در غدد تولید کننده شیر رشد می کند. مانند DCIS ، سلول های سرطانی به بافت اطراف حمله نمی کند.

کارسینوم داکتال تهاجمی

کارسینوم داکتال تهاجمی (IDC) شایعترین نوع سرطان سینه است. این نوع سرطان پستان در مجاری شیر شما شروع می شود و سپس به بافت اطراف پستان حمله می کند. هنگامی که سرطان پستان به بافت خارج از مجاری شیر شما گسترش یافته است ، می تواند به سایر اندام ها و بافت های اطراف خود گسترش یابد.

سرطان سینه

حتما بخوانید : انواع سرطان سینه

سرطان لوبولار تهاجمی

سرطان لوبولار تهاجمی (ILC) ابتدا در لوبولهای پستان شما ایجاد می شود و به بافت اطراف حمله می کند.

انواع دیگر سرطان پستان که کمتر دیده می شود:

 • بیماری پاژه نوک پستان. این نوع سرطان پستان در مجاری نوک پستان آغاز می شود ، اما اگر گسترش یابد پوست سینه و آرئول را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • تومور فیلودس . این نوع بسیار نادر سرطان سینه است که در بافت همبند پستان رشد می کند. بیشتر این تومورها خوش خیم هستند ، اما برخی از آنها سرطانی است.
 • آنژیوسارکوم این سرطان روی رگهای خونی یا رگهای لنفاوی در پستان رشد می کند.

نوع سرطان , گزینه های درمانی و همچنین نتیجه احتمالی آن را تعیین می کند.

سرطان لوبولار تهاجمی

سرطان التهابی پستان

سرطان التهابی پستان (IBC) نوعی سرطان نادر اما مهاجم است. IBC فقط بین 1 تا 5 درصد منبع قابل اعتماد از کلیه موارد سرطان پستان را تشکیل می دهد.

با این شرایط سلول ها غدد لنفاوی را در نزدیکی سینه ها مسدود می کنند ، بنابراین رگ های لنفاوی در پستان نمی توانند به درستی تخلیه شوند. IBC به جای ایجاد تومور ، باعث تورم پستان ، قرمزی و احساس گرما می شود. ممکن است پستان سرطانی مانند پوست پرتقال سوراخ و ضخیم به نظر برسد.

IBC می تواند بسیار مهاجم باشد و به سرعت پیشرفت کند. به همین دلیل ، مهم است که در صورت مشاهده هرگونه علائمی ، سریعاً با پزشک تماس بگیرید.

سرطان سینه سه گانه منفی

سرطان سینه سه گانه منفی یکی دیگر از بیماری های نادر است که تنها حدود 10 تا 20 درصد از مبتلایان به سرطان پستان را درگیر می کند. برای تشخیص سرطان سینه منفی سه گانه ، یک تومور باید هر سه ویژگی زیر را داشته باشد:

 1. فاقد گیرنده های استروژن است. این گیرنده ها سلولهایی هستند که به هورمون استروژن متصل می شوند . اگر تومور گیرنده های استروژن داشته باشد ، استروژن می تواند باعث تحریک رشد سرطان شود.
 2. فاقد گیرنده های پروژسترون است. این گیرنده ها سلولهایی هستند که به هورمون پروژسترون متصل می شوند. اگر تومور دارای گیرنده های پروژسترون باشد ، پروژسترون می تواند باعث رشد سرطان شود.
 3. پروتئین های HER2 اضافی در سطح آن وجود ندارد. HER2 پروتئینی است که باعث رشد سرطان پستان می شود.

اگر تومور این سه معیار را داشته باشد، یک سرطان سینه منفی سه گانه است. این نوع سرطان پستان دارای رشد و سرعتی بیشتر نسبت به سایر انواع سرطان پستان دارد.
درمان سرطان سینه سه گانه منفی مشکل است زیرا درمان هورمونی برای آن مؤثر نیست.

درمان لنف ادم و رهایی از ورم دست و پا بعد از سرطان

تب گیر، نمایندگی فروش گن فاجات Fajate کلمبیا مرکز خرید انواع گن بعد از جراحی زیبایی و لاغری با گارانتی اصالت کالا

سرطان متاستاز سینه

سرطان متاستاز نام دیگری برای مرحله چهارم سرطان پستان است. این سرطان سینه از پستان شما به قسمتهای دیگر بدن مانند استخوانها ، ریه ها یا کبد گسترش می یابد.
این یک مرحله پیشرفته از سرطان پستان است. انکولوژیست (پزشک سرطان) با هدف متوقف کردن رشد و گسترش تومور یا تومورها ، یک برنامه درمانی ایجاد می کند.

متاستاز سرطان سینه

سرطان پستان در مردان

اگرچه مردان کمتر از زنان دارای بافت سینه هستند اما ممکن است به سرطان پستان مبتلا شوند ، اما بسیار نادر است. طبق آمار انجمن سرطان آمریکا (ACS) ، سرطان سینه در مردان سفید پوست 100 برابر کمتر از زنان سفید پوست است و در مردان سیاه پوست نسبت به زنان سیاه پوست 70 برابر کمتر شایع است.

به گفته آن، سرطان پستان در مردان به اندازه زنان مبتلا به سرطان جدی است وهمچنین دارای همین علائم است.

سرطان سینه مردان

حتما بخوانید : سرطان سینه مردان

درجه بندی سرطان سینه

درجه بندی سرطان سینه براساس بزرگی تومور یا تومورها و میزان گسترش آن به مراحل مختلف تقسیم می شود. سرطانهایی که بزرگ هستند و یا به بافت ها یا اندام های مجاور حمله کرده اند در مرحله بالاتری از سرطانهای کوچک و / یا هنوز در پستان قرار دارند.

برای سرطان سینه پزشکان باید بدانند:

 • اگر سرطان تهاجمی یا غیر تهاجمی است
 • تومور چقدر بزرگ است
 • آیا غدد لنفاوی درگیر هستند
 • اگر سرطان به بافت یا اندامهای مجاور گسترش یافته باشد.

سرطان پستان پنج مرحله اصلی دارد: مراحل 0 تا 5.

درجه بندی سرطان سینه

سرطان سینه گرید 0

مرحله صفر DCIS است. سلولهای سرطانی در DCIS به مجاری داخل پستان محدود می شوند و به بافت مجاور گسترش نمی یابند.

سرطان سینه گرید 1

 • مرحله 1A: تومور اولیه 2 سانتیمتر عرض یا کمتر است و غدد لنفاوی تحت تأثیر قرار نمی گیرند.
 • مرحله 1B: سرطان در غدد لنفاوی مجاور وجود دارد ، یا توموری در پستان وجود ندارد ، یا تومور کوچکتر از 2 سانتی متر است.

سرطان سینه گرید 2

 • مرحله 2A: تومور کوچکتر از 2 سانتی متر است و در 1 تا 3 غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است ، یا بین 2 تا 5 سانتی متر است و هیچ گره لنفاوی را درگیر نکرده است.
 • مرحله 2B: تومور بین 2 تا 5 سانتی متر است و در 1 تا 3 غدد لنفاوی زیر بغل (زیر بغل) گسترش یافته است ، یا بزرگتر از 5 سانتی متر است و به هیچ گره های لنفاوی سرایت نکرده است.

سرطان سینه گرید 3

 • مرحله 3A:سرطان به 4-9 غدد لنفاوی زیر بغل سرایت کرده است یا غدد لنفاوی پستانی داخلی را بزرگ کرده است ، و تومور اولیه می تواند به هر اندازه باشد.تومورها بزرگتر از 5 سانتی متر هستند و سرطان به 1 تا 3 غدد لنفاوی زیر بغل یا هر گره از استخوان پستان گسترش یافته است.
 • مرحله 3B: تومور به دیواره سینه یا پوست حمله کرده است و ممکن است تا 9 غدد لنفاوی سرایت کرده باشد.
 • مرحله 3C: سرطان در 10 یا بیشتر غدد لنفاوی زیر بغل ، گره های لنفاوی در نزدیکی ترقوه یا گره های داخلی پستان یافت شود.

سرطان سینه گرید 4

مرحله چهارم سرطان پستان می تواند تومور به هر اندازه باشد و سلولهای سرطانی آن به غدد لنفاوی مجاور و دوردست و همچنین ارگانهای دوردست گسترش یافته است.آزمایش می تواند به پزشک شما در تعیین درجه بندی سرطان پستان کمک کند که بر درمان شما تأثیر می گذارد.

تشخیص سرطان پستان

برای تعیین علائم سرطان سینه یا وضعیت خوش خیم پستان ، پزشک علاوه بر معاینه سینه ، معاینه کامل جسمی را نیزانجام خواهد داد. آنها همچنین ممکن است یک یا چند آزمایش تشخیصی برای کمک به درک آنچه باعث ایجاد علائم شما می شود ، تجویزکنند.
آزمایشاتی که می تواند به تشخیص سرطان سینه کمک کند عبارتند از:

 • ماموگرافی : معمول ترین روش برای دیدن زیر سطح پستان با آزمایش تصویربرداری به نام ماموگرام است. بسیاری از خانمها در سن 40 سال و بالاتر ، برای بررسی سرطان سینه ، ماموگرافی سالانه انجام می دهند. اگر پزشک مشکوک به تومور یا لکه ای شود ، برای شما ماموگرافی تجویز می کند. اگر ناحیه غیر طبیعی در ماموگرافی شما دیده شود ، پزشک شما ممکن است آزمایش های بیشتری را تجویز کند.
 • سونوگرافی : سونوگرافی سینه برای تصویربرداری از بافتهای عمیق پستان از امواج صوتی استفاده می کند. سونوگرافی می تواند به پزشک شما کمک کند تا بین یک توده جامد مانند تومور و یک کیست خوش خیم تفاوت قائل شود.پزشک ممکن است آزمایشاتی مانند MRI یا بیوپسی پستان را نیز پیشنهاد کند.

بیوپسی پستان

اگر پزشک شما مشکوک به سرطان سینه باشد ، ممکن است هم ماموگرافی و هم سونوگرافی تجویز کند. اگر هر دوی این آزمایشات نتوانند به پزشک در تشخیص سرطان پستان کمک کنند، ممکن است پزشک شما آزمایشاتی به نام بیوپسی پستان را انجام دهد.
در طی این آزمایش ، پزشک شما یک نمونه بافت از ناحیه مشکوک خارج می کند تا آزمایش شود. چندین نوع بیوپسی پستان وجود دارد. در برخی از این آزمایشات ، پزشک شما از سوزن برای گرفتن نمونه بافت استفاده می کند. بنابراین آنها برشی در سینه شما ایجاد می کنند و سپس نمونه برداشته می شود.

پزشک شما نمونه بافت را به آزمایشگاه می فرستد. اگر نمونه آزمایش مثبت سرطان باشد ، آزمایشگاه می تواند آزمایش بیشتری انجام دهد که نوع سرطان را به پزشک شما اطلاع دهد.

عوامل موثر در سرطان سینه

عوامل مختلفی می تواند احتمال بروز سرطان سینه را افزایش دهند. با این وجود ، داشتن هر یک از این موارد به معنای داشتن سرطان نیست. برخی از عوامل موثر مانند سابقه خانوادگی قابل پیشگیری نیست. شما می توانید سایر عوامل خطر مانند سیگار کشیدن را تغییر دهید. عوامل موثر در ابتلا به سرطان سینه شامل :

 • سن : خطر ابتلا به سرطان پستان با افزایش سن افزایش می یابد. بیشتر سرطان های تهاجمی سینه در زنان بالای 55 سال مشاهده می شود.
 • نوشیدن الکل : نوشیدن مقادیر زیاد الکل خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.
 • داشتن بافت متراکم پستان : بافت متراکم پستان ، خواندن ماموگرافی را سخت می کند. همچنین خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.
 • جنسیت : زنان سفید پوست 100 برابر بیشتر از مردان سفید پوست به سرطان سینه مبتلا می شوند و زنان سیاه پوست 70 برابر بیشتر از مردان سیاه پوست به سرطان پستان مبتلا هستند.
 • ژن : زنانی که دارای جهش ژن BRCA1 و BRCA2 هستند ، بیشتر از زنانی که آن را ندارند به سرطان پستان مبتلا می شوند. جهش های ژنی دیگر ممکن است خطر ابتلا را نیز تحت تأثیر قرار دهد.
 • قاعدگی زودرس : اگر اولین دوره خود را قبل از 12 سالگی داشته باشید ، خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد.
 • تولد در سنین بالاتر : زنانی که فرزند اول خود را بعد از 35 سالگی به دنیا نیاورده باشند ، خطر ابتلا به سرطان سینه در آنها افزایش می یابد.
 • هورمون درمانی : زنانی که برای کاهش علائم یائسگی از داروهای استروژن یا پروژسترون در یائسگی یا پس از یائسگی استفاده می کنند ، خطر بیشتری برای سرطان سینه دارند.
 • خطر ارثی : اگر یکی بستگان نزدیک شما سرطان سینه داشته باشد ، شما در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارید که شامل مادر ، مادربزرگ ، خواهر یا دختر شما نیز می شود. اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه ندارید ، شما هنوز ممکن است به سرطان سینه دچار شوید. در حقیقت ، اکثر زنانی که به آن مبتلا می شوند سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند.
عوامل موثر در سرطان سینه
 • دیر شدن زمان شروع یائسگی : زنانی که یائسگی را بعد از 55 سالگی یائسگی آنها شروع نشود ، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.
 • هرگز باردار نشوید : زنانی که هرگز باردار نشدند و هرگز بارداری را به طور کامل انجام ندادند ، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.
 • سرطان پستان قبلی : اگر یک سینه به سرطان مبتلا شود ، خطر ابتلا به سرطان پستان در سینه دیگر یا در ناحیه دیگری از پستان که قبلا مبتلا شده است ، افزایش می یابد.
برگشت به بالا
فروش گن بعد از عمل جراحی لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی و آستین طبی