بررسی گره های لنفاوی نگهبان با رادیواکتیو (ویدئو)

برداشتن گره های لنفاوی زیر بغل و پستان

بررسی گره های لنفاوی نگهبان با ماده رادیواکتیو

با گسترش سرطان پستان ، اولین گره های لنفاوی که تحت تاثیر قرار می گیرند، گره های لنفاوی نگهبان هستند.

سیستم لنفاوی یکی از سیستم های گردشی در بدن است. گره های لنفاوی  در زیر بغل ،  گردن و در شکم قرار دارند . این امکان وجود دارد  که سرطان از سینه ها به غدد لنفاوی نفوذ کند. وجود داشتن یا نداشتن سرطان در گره های لنفاوی ، یکی از مهم ترین فاکتور ها در پیش بینی نتایج است.

برای یافتن این گره ها ، پزشک یک ماده حاجب آبی رنگ یا یک ماده نشان دار شده رادیواکتیو و یا هر دو را قبل از عمل جراحی تزریق می کند. ماده تزریق شده از بافت پستان به ورید های لنفاوی وارد شده و به سمت ناحیه زیر بغل حرکت می کند. اولین گرهی که آبی شود و یا بیشترین میزان ماده رادیواکتیو را داشته باشد، گره های لنفاوی نگهبان تشخیص داده می شود. این گره برداشته خواهد شد و بلافاصله برای بررسی وجود سلول های سرطانی مورد بررسی قرار می گیرد. اگر سلولی از سرطان یافت نشد، سایر سلول ها نیز سالم هستند. این همچنین خطر ابتلا به لنف ادم را نیز در آینده کاهش می دهد؛ ولی اگر گره بررسی شده حاوی سلول های سرطانی باشد، سایر گره های نزدیک نیز باید برداشته شده و بررسی شوند.

عوارض برداشتن غدد لنفاوی سرطانی زیر بغل

  •  احتمال مبتلا شدن به لنف ادم یا ایجاد تورم در ناحیه بازو است. این عارضه می تواند در هر زمانی حتی بعد از سال ها پس از این عمل جراحی برای بیمار رخ دهد.
  • احتمال بروز  هرگونه عفونتی افزایش می یابد. این عارضه در اثر قطع شدن عروق لنفاوی می باشد که مانع از گردش مایع لنفاوی می شود. خوشبختانه، تکنیک هایی برای جلوگیری از این عارضه وجود دارد. بصورتیکه فقط حدود ۱۰ تا ۲۰% بیماران در طول عمر خود دچار ادم لنفاوی می شوند.

تب گیر نمایندگی فروش محصولات فشاری تووآن برای کنترل و درمان لنف ادم و ورم دست و پا بعد از سرطان

برگشت به بالا
فروش گن بعد از عمل جراحی لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی و آستین طبی